Січень 10, 2019
IIP, International Investment Partners, Андрій Палка
2 124

Андрій Палка назвав причини зниження курсу гривні в січні 2017 року

Причин, які спровокували стрибок курсу долара в Україні після новорічних свят, кілька, і їх можна чітко розділити на зовнішні – глобальні, які ніяк не пов’язані з політикою керівництва держави, і внутрішні – обумовлені неправильними або запізнілими діями Уряду, НБУ, Верховної Ради та інших держорганів.

Про них в ексклюзивному інтерв’ю «Четвертої влади» розповів керуючий директор компанії International Investment Partners (IIP) Андрій Палка.

У числі головних зовнішніх чинників, які тиснуть на курс гривні, Палка називає світові ціни на основні статті українського експорту (чорна металургія, залізно-рудна сировина, сільгосппродукція та ін.), які все ще залишаються на низькому рівні.

«Як наслідок, надходження валюти в країну від бізнес-діяльності низькі», – говорить експерт.

Другий фактор – затримка з отриманням чергових траншів від МВФ. Тільки вчора керівник МВФ Крістін Лагард повідомила, що Україна виконала чергові умови, і дирекція Фонду найближчим часом прийме рішення про виділення грошей. «Потрібно розуміти, що зайдуть вони в Україну не раніше середини лютого», – підкреслює Андрій Палка.

Третій фактор – зміцнення долара США по відношенню до світових валют, четвертий – стрімке падіння курсу російського рубля.

«При всіх запевненнях наших чиновників про те, що ми вже практично не залежимо від ситуації в економіці Росії, падіння рубля має негативний вплив на курс гривні в Україні», – стверджує Андрій Палка.

До числа внутрішніх факторів, які сприяли черговому витку падіння курсу гривні, Палка відніс виплати з державного бюджету, проведені в кінці минулого року Кабінетом міністрів України.

«В кінці року казначейством були проведені платежі на суму близько 39 млрд гривень, частина з них виявилися на коррахунках банків. Наприклад, 4 січня на коррахунках банків було 27 млрд. грн, а 18 січня – вже більше 45 млрд. грн. І після Різдвяних свят ці суми почали тиснути на курс гривні», – говорить Андрій Палка.

Крім того, на думку експерта, під кінець року НБУ, як і раніше, посилено «зрізав» заявки на покупку валюти від імпортерів, чим, як зазвичай, створив відкладений попит на валюту, який вихлюпнувся на ринок в перші робочі тижні січня.

«Важливо враховувати, що продовжувались виплати з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) вкладникам банків-банкрутів. Ці гроші, як правило, прямо йшли на сірий готівковий валютний ринок, чим, природно, штовхали його вгору.

«Зараз НБУ трохи зв’язав зайву ліквідність, і залишки на коррахунках банків пішли вниз. Паралельно НБУ в черговий раз вийшов на валютний аукціон з продажу валюти, а також «зрізав» левову частину заявок імпортерів. Результат не змусив себе довго чекати – безготівковий курс закріпився на рівні 24,5-25,2 грн/дол., а готівковий почав потроху відкочуватися до 26,5-27 грн/дол.», – підсумував Андрій Палка.

Джерело: Четверта влада: Експерт Андрій Палка назвав причини зниження курсу гривні в січні.